Новата година е на прага ни и с това се засилват и очакванията за нея. Ще се опитам накратко да набележа технологиите, джаджите, разработките, които смятам че трябва да се държат под око.
Програмиране
Колкото и да не искате, JavaScript е един от езиците, които все някога ще ви се наложи да използвате, под една или друга форма. Следващата година ще е доста ключова с официалното навлизането на ES6 (макар вече доста браузъри да поддържат различни части), което се очаква към средата на годината, но не очаквайте чудеса. Ще минат поне няколко години преди новите неща, да започнат да се използват свободно, без притестнения. До колко въведенията са подходящи и необходими – това е тема на друга дискусия, която се надявам да ми остане време скоро да споделя. По интересното е какво ще влезе в спецификацията на ES7, която се разработва в момента и се очаква да бъде завършена през 2015.
Въпреки, че nodejs започна и продължава да се налага като привлекателна технология, имам усещането, че това не се нрави на някои от големите играчи. Google продължава да се опитва да наложи GO (golang); основни хора, работещи по nodejs напуснаха проекта; самият node беше форкнат. Тази серия от събития носят доста големи проблеми на проекта, който нека не забравяме дори няма версия 1.0. Смятaм, че тази година ще е доста ключова за самият node и ако google успеят да наклонят везните към GO, това може да се окаже и влияние върху javascript и неговата популярност и главно причините човек да седне и да го научи.
Отностно стилизирането, 4К резолюциите и мониторите, които ги поддържат стават все повече, като тенденцията очаквано ще се засилва и през следващата година, така че не пропускайте този детайл, когато обмисляте как ще изглежда сайта/приложението ви на различни резолюции. От друга страна UI анимациите ще продължат да набират скорост, така че е време да понаучите как се правят :), особено scrolling ефектите, които напоследък са доста модерни и очаквам това да се запази и през следващата година.
С отварянето на кода на .net, 2015-та ще покаже до колко този ход от страна на Microsoft е успешен и дали интересът към технологията ще се засили. Така или иначе възможността да го подкарате и под linux, може да се окаже доста ключова. Личното ми мнение е, че това може да доведе на Microsoft и някои проблеми, защото е почти сигурно, че ще се намерят дупки в .net, които по някакъв начин да повлияят на системите, които разчитат на .net.
Java технологиите ще продължат да получават редовните си обновления, като през следващата година се очаква да получим повече информация, какво ще включва Java 9, която е планувана за 2016.
Изключвайки конкретна технология – през 2015 API driven development-a ще продължи да бъде ключов, а покрай него и Мobile Backend as a Services (MBaaS) технологиите. Проблемите с big data ще продължат да съществуват, но поне стъпките които се правят в тази насока са обещаващи, така че може и да видим някои решения през 2015. Повечето адекватни системи ще представят информацията си на база информация събрана за потребителя – местоположение, предпочитания, социални контакти, действия и т.н. Изпращаме 2014-та с няколко доста големи security vulnerabilities, но аз съм с усещането че тенденцията ще продължи и през следващата година, просто използването на системи, който отдавна нямат поддръжка е прекалено голямо и широко разпорстранено.
Както през 2014, така и през 2015 технологии ще се появяват и ще изчезват. Личния ми съвет – не скачайте винаги на това което е най – ново, най – нашумяло, най – използвано, най – модерно… винаги претегляйте плюсовете и минусите на дадена технология и използвайте тази, която удоволетворява както текущите, така и евентуалните нужди на проекта.
Джаджи
Самсунг ще изкара следващия си модел Galaxy s6, Apple ще представят следващият си iPhone, и всички останали ще представят новият си модел смартфон. Всеки ще спори колко иновативни неща има в новия модел, но никой няма да си заслужава 1000+ лв. Смартфоните се изчерпват от истинска иновативна гледна точка и някоя от големите компании трябва да направи нещо наистина дръзко за да промени това. Самсунг представиха преди няколко години интересно концептуално видео, което може да е ключът към разнообразието, но от представянето му вече минаха 2 години и няма яснота дали и кога идеите ще се реализират. Едва ли ще видим изцяло гъвкав дисплей, но можем да очакваме поне един модел със извит – тип galaxy edge, като може би извивките ще са и от двете страни на екрана, което е и най – дръзкото предположение за момента за samsung galaxy s6. Така или иначе отговори на въпросите какво ни очаква при смартфоните ще получим още първите дни на новата година на CES 2015. Според мен е прекалено рано да се появят прозрачни или сгъваеми телефони/таблети, каквито патенти и разработки вече има.
Проектът на google – ara е нещо което се очаква с нетърпение и лично съм силно заинтересован какъв ще е крайният резултат. Друго което можем да очакваме от “знаещите всичко” са Android Silver сериите.
Мисля, че 2015 ще е годината, в която ще видим умен часовник, който да достигне масово потребление. Малкото, което знаем за iWatch, не е достатъчно, за да си направим генерални изводи, но на пръв поглед първият часовник на Apple, не изглежда като устройство, което може да си извоюва челни позиции. В случая Apple се явява догонваща компания и това, което се канят да предложат е доста по слабо от съществващите вече модели на samsung, motorola, sony… Кой ще вземе доминацията – ще разберем скоро. Личните ми предпочитания са за samsung и безспорно те са компанията, която експериментира най – много в тази посока, търсейки правилната концепция, пускайки на пазара вече почти 10 модела само в рамките на 2 години, което разбира се не може да продължава безкрайно с тези темпове. Последните им патенти само подсказват с какво могат да ни предложат този път.
Други устройства, които можем да очакваме с интерес са SCiO – малко устройство, което ви позволява да сканирате на практива всичко, което ви заобикаля и ви дава информация за него. Очаквам да се появят доста камери тип 360cam които да позволяват различни нестандартни заснемания. Emotiv са друга компания, на която може да хвърляте по едно око – това което правят е интересно, но за последните 4-5 години развитието, което правят е прекалено слабо. Феновете на jolla ще получат дългоочакваните си таблети. Ще продължаваме да бъдем заливани от всякакви умни гривни, пръстени и на практика всичко което може да носите, ще стане умно, друг е въпроса колко ще имате нужда от него и колко ще е използваемо. Не мисля, че 2015 тези устройства ще добият масова популярност, по скоро гийковете, като нас, ще си ги вземат за да им се порадват за ден два и до там. За мен тези устройства за момента се опитват да запълнят дупка, която няма нужда от запълване и то по неефикасен начин – работата, която ще ви свършат, ще си я свършите по – лесно “на ръка” от колкото да ръкомахате 2 минути пред дадено устройство, чакайки то да ви разбере. Може би това ще се промени в бъдеще и тези устройства ще станат неразделна част от ежедневието ни, но не мисля че 2015-та е тази година.
Образование
Въпреки множеството призиви от всевъзможни страни и институции за реформи и промени в програмите във висшите учебни заведения, едва ли такава ще настъпи. За наша голяма радост големите безплатни академии и образователни инициативи ще продължат да съществуват. Всяка от тях ще предложи поне по 1 курс/семинар/събитие, което ще си заслужава посещението дори и да сте напред с материала и да нямате нужда от основни знания, така че следете сайтовете им.
Новата учебна година в Академията на Телерик ще започне още първите дни на януари с близо 700 курсиста. Очакват се доста подобрения в системата, различни социални курсове, както и промени в самата академия. Въпреки, че вече Телерик е част от Американската – Прогрес, Академията на Телерик ще запази всичките си инициативи – училищна академия, алго академия, детстката академия.
СофтУни също не стоят със скръстени ръце, като от 5 януари университетът се мести в нова сграда, където ще има на разположение 2 зали за по 150 и 200 човека, като в случая доста ключово е новото местоположение – в близост до Студентски град – между метростанциите Г.М. Димитров и Жолио Кюри. От СофтУни очакват над 1000 курсиста, 3 випуска, като възнамеряват да увеличат практическите занимания в клас, като това според мен е добър начин за повишаване на качеството. Отделно се очакват и курсове по SEO, QA и т.н. СофтУни конф също е от събитията, които ще продължат да се провеждат. През 2015 от университетът плануват да организират и първият си хакатон.
От HackBulgaria продължават стремглаво напред като ще увеличат палитрата си от курсове, като ще предложат и доста курсове по фундаментални неща. Естествено с нетърпение очакваме и вече традиционните хакатони (на последния се събраха около 250 човека). Въвежда се нещо интересно наречено Hack Challenge. Ще се пишат задачи (не само алгоритмични) от отбори по двама. Но като цяло най – големите изненади от HackBulgaria можем да очакваме през втората половина на годината, като за момента остават в тайна ;)
Настолни игри
През тази година настолните игри започнаха да придобиват популярност и в България. За мен това е хоби, изключително подходящо, дори препоръчително за всеки софтуерен инженер – подходящо за почивка и разтоварване, като в същото време ангажираш мозъкът си с разнообразни главоблъскъници, което във всеки случай има добър краен резултат. Факт е, че настолните игри не са това, което бяха преди 10-20 години – индустрията се развива наистина много в тази насока и е хубаво, че все повече хора се актуализират и осъзнават, че настолните игри не са само за гийкове и не се свеждат до “Не се сърди човече” и “Монополи”. През 2014-та се направиха опити за смесване на настолни игри със различни мобилни устройства – експерименти, които се оказаха доста сполучливи, предвид продажбите. Очакванията са тази година тази тенденция да се засили, както и да продължат да се издават още по – разнообразни настолни игри, с още по – добро качество. Играта която бих откроил като очаквана, поне от моя гледна точка е – A Game of Thrones LCG – second edition – познатата картова игра на FFG, ще бъде преработена и издадена с нова версия, което ще предостави възможност за новите играчи на картови игри бързо да навлязат и да започнат наравно със останалите, които от години играят първата версия на играта.
Заключение
Със сигурност, както винаги ни очаква интересна година във всяко едно отношение. Аз ще продължавам да се опитвам да помагам на който и с каквото мога и да вземам участие в различните образователни инициативи – не се притеснявайте да се свържете директно с мен. Надявам се през следващата година да ми остане повече време за всички блог постове, които искам да напиша, но нека сме реалисти – това едва ли ще се случи, но пък винаги ще съм насреща за дискусии.
Ще се радвам да оставите коментар с мнението си – какво очаквате вие от 2015.
Кодът на .NET е достъпен публично от 2009 или нещо подобно. Не виждам как това че са го направили свободен (в смисъл, че може да се променя, форква и прочие) означава, че ще се открият дупки. Те дупки се откриват с гледане и тестване не с форкване.
Да, но самотото му отваряне според мен грабва фокусът върху него и привлича вниманието, впоследствие гледането и тестването за което говориш става доста по лесно и бързо. Това е моето мнение и ще се радвам ако греша и нищо не излезе.
Plovdiv Game Jam: http://plovdivgamejam.org/
Sofia Game Jam: http://www.sofiagamejam.com/
Поздрави,
Кремена
Нещо не проследих логиката както трябва.
Каква е връзката между GO (golang) и nodejs.
Как така едното ще се наложи за сметка на другото като
това да 2 много различни технологии и нямат много общи неща?
Може би защото и двете са сървърни технологий?
Може би към джаджите бих добавил виртуалната реалност и 3D принтирането – и двете предстои да се развият през следващата година.
Иначе – статията е супер, доста насоки за мислене ми даде. Тепърва предстои да видим, кое от нещата ще се случи в действителност. :)
Много добре е това